Bez drugiego imienia nie założysz spółki

W dowodzie osobistym i w urzędach masz podane dwa imiona? Na co dzień używasz tylko jednego? Możesz mieć problem z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez system elektroniczny w trybie S24.

Tryb S24, dostępny internetowo pod adresem http://ems.ms.gov.pl, ma za zadanie ułatwić i przyspieszyć założenie spółki z o. o. Z wykorzystaniem tego rozwiązania rejestracja takiego podmiotu może odbyć się nawet w 24 godziny.

Każdy dokument w systemie – jak chociażby wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców – musi być podpisany. Najprościej zrobić to przy pomocy profilu EMS. Podaje się w nim między innymi swoje imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania czy numer PESEL.

Wszystko wydaje się banalnie proste, ale jest pewien haczyk. Dane w profilu EMS muszą zgadzać się 1:1 z tymi figurującymi w bazie PESEL. Jeśli coś się nie zgadza, utworzenie podpisu profilem EMS nie będzie możliwe, a w konsekwencji żaden z koniecznych dokumentów nie stanie się gotowy, by przesłać go do Krajowego Rejestru Sądowego.

Problem ten najczęściej dotyczy drugiego imienia, które wiele osób ma, ale część na co dzień go nie używa. To pokazuje, że system zapewnia podstwowy poziom bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko zakładanie spółek na tzw. „słupy”.

 

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Inf. własna