Ominięcie składki zdrowotnej dzięki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wiele osób zatrudnionych na umowę o pracę jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Taka sytuacja wiąże się z obowiązkiem płacenia podwójnej składki zdrowotnej. Dlatego to te osoby najczęściej zastanawiają się nad założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, aby ominąć konieczność płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne dwa razy. Pytanie, czy ma to sens?

Argument podnoszony w rozważaniach dotyczących założenia spółki z o. o. dla ominięcia składki zdrowotnej to możliwość zaoszczędzenia niemal 3 600 złotych w skali roku, które trzeba przeznaczyć na składki będąc jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę i prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Rzeczywiście na pierwszy rzut oka może wydawać się to przekonywujące. Tyle, że duża część takich pieniędzy to nie do końca składki zdrowotne, a zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Można to wyjaśnić na prostym przykładzie:
Ze składki zdrowotnej wynoszącej 288,95 zł aż 248,82 zł odlicza się na koniec roku od podatku.
Oznacza to, iż składki zdworotne w praktyce obniżają PIT o blisko 3 000 złotych na rok, więc „traci” się co najwyżej pozostałą część płaconych składek zdrowotnych.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozwoli rzecz jasna na ominięcie podwójnej składki zdrowotnej, ale prawdopodobnie wywoła przy tym inne problemy – chociażby natury księgowej. Prowadzenie spółki z o. o. wymaga bowiem zatrudnienia księgowej (koszt obsługi księgowej dla spółki to minimum 250-300 złotych na miesiąc) bądź samodzielnej nauki prowadzenia pełnej księgowości.

Dodatkowo trzeba byłoby opracować system wypłat pieniędzy ze spółki w taki sposób, by uniknąć podwójnego opodatkowania. Pomimo tego opodatkowaniu podlegałaby też praca wspólnika na rzecz spółki.

W końcu konieczne stałoby się składanie okresowych sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego oraz Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie sam koszt sporządzenia takiego sprawozdania to minimum 500 złotych…

 

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: http://rejestracjaspolkizoo.pl/2016/09/13/spolka-z-o-o-dla-unikniecia-skladki-zdrowotnej/