W 2017 i 2018 roku firmy będą mogły odliczyć więcej na innowacyjność

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego twierdzi, że firmom należy stworzyć warunki do odpisania nawet 100% wydatków na przeprowadzanie badań i rozwój. Zapewnić ma to ustawa o innowacyjności, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Wcześniej od 1 stycznia 2017 roku obowiązywać będzie inna ustawa, która również zapewni ulgi na badania oraz rozwój.

Ministerstwo planuje utworzenie dotąd nieznanej kategorii firm, tzw. przedsiębiorstw innowacyjnych. Miałyby one szansę skorzystać z dodatkowych preferencji, objawiających się m.in. pewnymi ułatwieniami podczas kontroli skarbowej.

Póki co jednak prace ograniczają się do sformułowania definicji przedsiębiorstwa innowacyjnego oraz ustalenia, jakie korzyści byłyby dostępne dla takich przedsiębiorstw. Rozpatrywane są przy tym modele zagraniczne, a swój udział w projekcie ma też Ministerstwo Rozwoju.

Ustawa, która ma wejść w życie na początku 2017 roku prawdopodobnie zwiększy też okres na dokonywanie odliczeń – z trzech do aż sześciu lat. Dla wchodzących na rynek start-upowców ustawa przewiduje odliczenie w czasie sześciu lat bądź bezpośredni zwrot w formie gotówkowej. Oznacza to, że przedsiębiorcy wydatkujący na badania i rozwój, a mimo to ponoszący straty, uzyskają niemal od razu zwrot w wysokości nawet 19% przewidywanego, lecz niewykorzystanego odliczenia na innowacyjność.

 

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: http://ksiegowosc.infor.pl